Ile kosztuje rozładunek maszyny?

Transport i relokacja maszyn to skomplikowany proces, który potrafi sporo kosztować, często należy do niego doliczyć sam koszt załadunku i rozładunku. Czasem zresztą też się zdarza, że mamy dostępny środek transportu i jego outsourcing nie jest konieczny, ale nie mamy narzędzi do załadowania maszyny.

Stwórzmy więc hipotetyczną sytuację. Masz firmę i kupiłeś za granicą obrabiarkę CNC, przyjedzie do Ciebie na TIRze, który został zapewniony przez sprzedawcę, ale konieczne jest jej rozładowanie i montaż. Sytuacja może też być odwrotna, Ty sprzedałeś maszynę i po Twojej stronie jest jej wysyłka. Ile kosztuje załadunek maszyny, a ile kosztuje rozładunek maszyny?

Od czego zależy cena rozładunku maszyny?

Czynnikami wpływającymi na koszt załadunku maszyny są przede wszystkim odległość od miejsca załadunku (koszt przyjazdu sprzętu na miejsce) i rodzaj sprzętu potrzebnego do wykonania zlecenia. W zależności od wielkości urządzenia można to zrobić za pośrednictwem wózka widłowego, dźwigu, albo HDSu. Jeśli dodatkowo potrzebne jest przygotowanie sprzętu do transportu, to również to trzeba wziąć pod uwagę. Odpowiednie zabezpieczenie dużego sprzętu, szczególnie jeśli ma być transportowany na znaczne odległości, to wyzwanie, które wymaga odpowiedniego planu i zasobów, stąd cena niekoniecznie musi być niska.

Jak więc dokładnie liczyć wartość wykonanego zlecenia?

Jest to bardzo proste. Wystarczy zsumować cenę dojazdu danej maszyny tam, gdzie ma być przeprowadzony załadunek, bądź rozładunek i dodać do tego koszt pracy sprzętu, za którego pośrednictwem wszystko zostanie wykonane. O jakich cenach dokładnie mówimy?

Dojazd dźwigu to od 13 złotych do 35 złotych za kilometr (w dwie strony), a koszt roboczogodziny pracy to od 150 złotych, do 600 złotych.

W przypadku HDSa to od 150 złotych do 300 złotych.

Wózek widłowy to około 100 złotych za roboczogodzinę.

Podsumowanie

Koszt załadunku maszyny nie jest wygórowany, ponadto łatwo wyestymować dokładną cenę swojego zlecenia. Najcięższą do przewidzenia zmienną jest to, jak długo taka praca zajmie, jeśli jednak zajmą się tym profesjonaliści, nie powinno to trwać długo.

Wracając do początkowej hipotetycznej sytuacji, ile będzie kosztować rozładunek maszyny? Załóżmy, że konieczny jest transport na dystansie 30 kilometrów, a do zdjęcia obrabiarki CNC z TIRa potrzeba HDSu. Koszt przejazdu wyniesie około 150 złotych, a sam proces nie powinien trwać dłużej niż 2 godziny. W takim wypadku firmie X przyjdzie zapłacić nawet tak mało jak 450 złotych. Jeśli chcieliby, żeby maszyna została zamontowana przez tę samą firmę, cena by oczywiście adekwatnie wzrosła.

Jak widzisz, ceny nie są wygórowane, a sam proces jest niezwykle szybki. Postaw na profesjonalistów z OKSEL i ciesz się poprawnie przeprowadzonym załadunkiem/rozładunkiem maszyny.